Úspěšný webinář WIN na téma prevence a léčba karcinomu prsu

25.01.2022

První letošní webinář WIN Czech navazoval na předchozí úspěšná edukativní on-line setkání. Radioterapeutka z FN Motol Alžběta Nýdlová předávala zkušenosti s prevencí a léčbou karcinomu prsu.

První letošní webinář proběhl ve středeční podvečer 19. ledna. Navázal na šňůru předchozích webinářů, které začaly jaderné ženy organizovat v on-line prostředí z důvodu koronavirových opatření. Tentokrát přizvaly MUDr. Alžbětu Nýdlovou, radioterapeutku z Fakultní nemocnice Motol, která přednášela na téma prevence a léčby karcinomu prsu.

Doktorka Nýdlová popsala zajímavou a srozumitelnou řečí, jak je ionizující záření využíváno k těmto lékařským účelům. Zajímavostí byla informace, že karcinomem prsu může onemocnět také muž. Takový výskyt je ale velmi vzácný, pouze 1 % ze všech zachycených případů. Zato u žen je toto onemocnění diagnostikováno v 7 tisících případů ročně, přitom nejčastěji u žen ve věkové kategorii nad 60 let.

Proč k tomuto onemocnění dochází? Pravděpodobně je to kombinace více faktorů, jako jsou věk, pohlaví, rodinná anamnéza, genové zatížení či životní styl. Optimistické však je, že díky včasnému záchytu této nemoci je velká šance na vyléčení, a to až v 90 % případů. "Velká škoda je, že screening, neboli vyšetření prsu mamografem, někdy i s navazujícím potřebným ultrazvukovým vyšetřením, stále využívá pouze 60 % žen," říká MUDr. Alžběta Nýdlová. Dále dodává: "Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění, je bezbolestné a rychlé. Zatížení na organismus je minimální a neohrožuje zdraví vyšetřované osoby." Důležitou prevencí je také samovyšetření prsu, které by měla provádět každá žena od svých 20 let, a to 1x měsíčně ideálně vždy ve stejný den v měsíci, nejlépe 1. den po skončení menstruace.

Samovyšetřením nebo vyšetřením prsu pomoci přístrojů se může podchytit nález v časném stádiu onemocnění, a tak je velká šance na jeho vyléčení. To probíhá v první řadě odběrem vzorku tkáně k následnému vyšetření, pak lékaři nastaví další postup léčby. Tou základní je léčba chirurgická, tedy odstranění nádoru, následovaná zajišťovací léčbou dle histologického typu nádoru. Uplatňuje se jak léčba ionizujícím zářením, hormonální léčba, tak chemoterapie či léčba biologická. Léčba ionizujícím zářením následuje do 4 - 6 měsíců po operaci, dochází k ozařování prsu a případně i oblasti lymfatických uzlin, podle rozsahu onemocnění. Tak zvaná radioterapie probíhá na lineárním urychlovači, což je přístroj využívající fotonové záření. Je nastaven podrobný plán ozařování, které trvá 4 - 7 týdnů, přitom jedna tzv. "frakce" trvá 10 - 15 minut. Není bolestivá, provádí se v hlubokém nádechu, kdy dochází k oddálení zdravých orgánů od ozařovaného pole tak, aby byly co nejméně zasaženy. Nežádoucím akutním účinkem radioterapie bývá nejčastěji zarudnutí kůže.

Na závěr semináře zmínila MUDr. Nýdlová důležité odkazy na webové stránky www.mamo.cz a www.linkos.cz (česká onkologická společnost), kde je možné si podrobně přečíst informace o této problematice a také se podívat na instruktážní video k samovyšetření prsu.

Závěrečné slovo patřilo předsedkyni sdružení WIN Larise Dubské. "Děkujeme paní doktorce za prezentaci tak důležitého tématu srozumitelnou a příjemnou formou. Jsem ráda, že se nám daří díky ženám specialistkám naplňovat poslání našeho sdružení, tedy šířit mezi veřejnost praktické a užitečné informace z jejich každodenní profesní praxe. Jen tak je možné odstraňovat bariéry a mýty pramenící právě z nevědomosti," dodává Larisa Dubská. 

Na nahranou prezentaci přednášky je možné se podívat zde.

© 2018 WIN Czech, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!