„Jaderné ženy“ uspořádaly další webinář pro širokou veřejnost, tentokrát na téma „Malé modulární reaktory - příležitost a výzva pro ČR“

Přes 70 posluchačů se začátkem dubna sešlo u svých obrazovek po celé České republice, aby se dozvěděli, jak se vyvíjí program malých modulárních reaktorů v naší zemi. Toto téma nám představila přímo paní ředitelka Silvana Jirotková, jejíž útvar má rozvoj SMR ve Skupině ČEZ na starosti.
Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že v současné době je podpora jádra v České republice jednou z nejvyšších v historii. V takové atmosféře se optimistické zprávy o budoucnosti jaderné energetiky poslouchají nejlépe. Po dlouhých letech očekávání se můžeme konečně těšit na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech i rozvoj malých modulárních reaktorů.
Z rozsáhlé prezentace paní Jirotkové jsme se kromě jiného dozvěděli, že do roku 2050 plánuje ČEZ postavit modulární reaktory o souhrnném elektrickém výkonu tři gigawatty, přičemž první modulární reaktor má v Česku vzniknout v polovině 30. let v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín.
Výběr vhodné konkurenceschopné a v čase dostupné technologie SMR pro Českou republiku nebyl jednoduchý. Ze sedmi potenciálních partnerů byla na základě mnoha kritérií vybrána ke spolupráci britská společnost Rolls-Royce SMR. Začátkem března se stala Skupina ČEZ akcionářem firmy Rolls-Royce SMR a uzavřela tak strategické partnerství, které umožní spolupráci na vývoji a výstavbě modulárních jaderných reaktorů.
"Česká republika chce být se svým projektem modulárního reaktoru "v první linii". Máme potřebný vývojový potenciál i výrobní kapacity, v současné době kultivujeme dodavatelský řetězec. Máme ambice nebýt jen zákazníkem, ale podílet se dále na dodávkách malých modulárních reaktorů v rámci Evropy," uvedla Silvana Jirotková.
Taková spolupráce přinese nespornou výhodu pro mnoho českých společností, které se budou moci zapojit do realizace projektu v maximální možné míře.
Značná část webináře byla věnována výhodám technologie modulárních reaktorů, které mohou sloužit jako vhodný doplněk energetického mixu pro výrobu elektřiny a tepla, a také výběru a přípravě lokalit pro výstavbu modulárních jaderných bloků o elektrickém výkonu 470 MW. Kromě pilotního projektu v JE Temelín se uvažuje i o výstavbě v nejaderných lokalitách, například v lokalitě stávající uhelné elektrárny Tušimice.
Obsáhlá hodinová přednáška vyvolala velký zájem zúčastněných a v jejím závěru vyvstalo mnoho dotazů z nejrůznějších oblastí, od předpokládané bezpečnosti takového jaderného bloku přes případný přínos nových technologií na školství až po dostupné kapacity českého průmyslu.
Za přednášku děkujeme a budeme se těšit na další spolupráci.